Jóga pro začátečníky: 7 tipů jak začít s jógou, kompletní průvodce

Jóga pro začátečníky

Přijďte na soukromou nebo skupinovou lekci jógy v Českých Budějovicích, těší se na Vás lektor jógy Michal Gajdošík,
tel.: +420 722 512 225
Centrum výživového poradenství, s.r.o., U Černé věže 6, České Budějovice (Dům čínské medicíny, 1. patro)

Chtěli byste i Vy začít s jógou? Napište mi a můžeme začít soukromou lekcí podle Vašich potřeb.

A co byste si měli na svou první lekci jógy připravit? Postačí Vám pohodlné oblečení. Podložku na jógu si můžete vypůjčit v jógovém studiu a nebo si koupit vlastní. Doporučuji kaučukové jogamatky Yoggspiration, které nekloužou a jsou vhodné pro dynamické i statické styly jógy.

7. Pomůcky na jógu

Postupně je velmi výhodné soukromé lekce kombinovat se skupinovými lekcemi. Během skupinových lekcích si můžete vyzkoušet nové jógové pozice a při soukromé lekci je pak podrobněji prozkoumat.

Pro začátečníky bývá snazší začít soukromými lekcemi jógy, kde je provedu individuálně úplnými základy, zodpovím všechny dotazy a pomohu v začátcích. 

6. Soukromé lekce jógy

Právě přijetí je klíčem k uklidnění, uvolnění a postupnému klidu mysli. Boj vyvolává zbytečné napětí a vede přesně opačným směrem. Soustřeďte se na nádech a výdech, usmějte se na sebe a představte si, jak se usmíváte i na své myšlenky. Vše je v pořádku, jak to je. 

Přestaňte bojovat se svou myslí a svou představivostí. Nesnažte se za každou cenu mysl násilně zklidnit a všechny myšlenky vypnout a zastavit. Namísto boje se svou myslí jednoduše přijměte fakt, že mysl je Vaší součástí a mít myšlenky je přirozené a v pořádku. 

Mnoho začátečníků mívá problém s udržením pozornosti. Jejich mysl je roztěkaná a myšlenky proudí ke vzpomínkám nebo do budoucnosti sem a tam. Pokud se i Vy potýkáte s mnoha myšlenkami a je pro Vás obtížné se soustředit, tím prvním, co je třeba učinit, je se uklidnit. 

5. Přijetí

Nedělejte si starosti, pokud nezvládnete jógové pozice naprosto precizně. S postupnou praxí se Vaše pozice budou zlepšovat a zdokonalovat. Mnohem důležitější je, kam v daném okamžiku směřuje Vaše pozornost a s tím Vám nejvíce pomůže soustředění na vlastní dech.

Dech patří k důležitým aspektům jógy. Během lekcí Vás postupně naučím, jak správně dýchat v jednotlivých jógových pozicích. Již jen vnímání nádechu a výdechu Vám může pomoci ke snížení stresu a lepšímu soustředění na přítomný okamžik. 

Na počátku jógové praxe se můžete obávat, abyste správně zvládli dechové techniky. Jednotlivé styly jógy mohou používat jiné dechové techniky. 

4. Dechové techniky

Jóga je fyzické cvičení, ale současně jde o životní styl, cestu vedoucí k vnitřnímu naplnění.

Jóga je o hledání vnitřní vyrovnanosti, harmonie a síly, která se přenáší do každodenního života. Jde o pocit vnitřní svobody a radosti. Pomocí cvičení jógy budete postupně odhalovat vnitřní moudrost a dosahovat naplnění. 

Vaše představy o józe se mohou lišit od skutečné podstaty jógy. Během cvičení jógy nejde o to, abyste zvládli extrémní pozice s naprostou flexibilitou a Vaše ohebnost těla budila úžas.

3. Vstupte do světa jógy

Nemusíte mít dokonale zvládnuté jógové pozice, nemusíte být pružní ani dokonalí, abyste mohli začít. Jógová praxe Vám přinese postupné zlepšování.

Nebojte se. Každý jednou začínal a je přirozené nevědět, co Vás čeká. Již to, že s jógou začnete, Vám přinese radost a postupně s každou další jógovou praxí se budou dostavovat benefity, které cvičení jógy přináší. 

2. Propusťte obavy a nejistotu

Pokud cítíte, že Vás jóga láká, jednoduše ji vyzkoušejte.

Můžete roky plánovat, že s jógou začnete a nakonec nic neučinit. 

Možná už dlouho ve svém nitru cítíte pocit, že byste chtěli s jógou začít. Někdy bývají ale ty nejtěžší začátky o tom překonat svá omezení v mysli a učinit jednoznačné rozhodnutí. 

1. Rozhodněte se

Přemýšlíte o tom, jak začít s jógou?

6.10.2022

Postupnou praxí vycházející z přijetí věcí takových jaké jsou, se bude Vaše tělo i mysl více zklidňovat a proud myšlenek začne být pomalejší, až se zcela zastaví a Vy se budete moci plně soustředit na přítomný okamžik. Nespěchejte v tomto procesu a nezapomínejte na laskavý přístup k sobě, trpělivost a radost z každého postupného zlepšování.

REZERVOVAT SI TERMÍN LEKCE