Jak kolagen ovlivňuje stárnutí pleti?

5.5.2023

MASÁŽE

OBJEDNAT SE

Přijďte na maderoterapii obličeje v Táboře nebo v Českých Budějovicích, těší se na Vás masér Michal Gajdošík.
Maderoterapie v Táboře probíhají v jógovém studiu Yogastation, Bílkova 960, 390 02 Tábor
Maderoterapie v Českých Budějovicích probíhají v masážním studiu Centrum výživového poradenství, s.r.o., U Černé věže 6, České Budějovice (Dům čínské medicíny, 1. patro)

tel.: +420 722 512 225

Objednat se na maderoterapii >

Aby Vaše pleť vypadala mladistvě a krásně vypnutá, je třeba, aby se v pleti nastartoval proces tvorby kolagenu a elastinu. Tento proces můžete podpořit speciální maderoterapeutickou masáží od zkušeného maséra. Maderoterapie pleť rozzáří, vypne pokožku, odstraní mimické vrásky a omladí. Pravidelnou maderoterapií se navíc v pleti aktivuje produkce kolagenu a elastinu, díky čemuž je proces omlazení dlouhodobější. 

Maderoterapie pro obnovení kolagenu a elastinu v pleti

Viditelné projevy stárnutí pokožky ovlivňuje genetická dispozice, slunění, zdravotní stav, strava i celkový životní styl. V průběhu let se z kůže postupně vytrácí kolagen, elastin, stejně jako kyselina hyaluronová, to znamená látky odpovědné za mladistvý vzhled, jejichž nedostatek se projevuje ve formě vrásek a ztráty pevnosti pleti. 

Projevy stárnutí zásadně ovlivňuje kolagen

Kolagen v pleti

Kolagen patří mezi hlavní složky pokožky. Tzv. kolagenní vlákna jsou jedním ze tří typů vláken, která se vyskytují v pojivových tkáních. Kolagenní vlákna jsou tvořena proteinem kolagenem a vyskytují se v kůži, šlachách, vazech, kostech a chrupavkách.

1
Kolagen je jeden z mnoha proteinů, které jsou obsaženy v extracelulární matrix. Kolagen tvoří strukturní základ pojivových tkání (tj. kostí, chrupavek a vaziva). Kolagen je nejhojněji se vyskytujícím proteinem v lidském organismu, kde podle odhadů tvoří až 30 % celkového obsahu proteinů. Odborníci rozlišují různé typy kolagenu, které jsou označovány římskými číslicemi. V lidském těle převažuje pět hlavních typů kolagenu:

  • kolagen typu I – tvoří více než 90 % kolagenu v lidském těle, vyskytuje se zejména v kůži, šlachách, kostech, krevní cévách,
  • kolagen typu II – nachází se v chrupavkách,
  • kolagen typu III – je hlavní složkou retikulárních vláken,
  • kolagen typu IV – tvoří tzv. bazální vrstvu (lat. lamina basalis), tj. podpůrnou vrstvu na hranici mezi epitelovou a pojivovou tkání,
  • kolagen typu V – vyskytuje se na povrchu buněk, ve vlasech a v placentě.

2
Kolagen